Hoppa till sidans innehåll

Tidigare Galgbergspromenader


Korpen arrangerade den 5 mars-2017 Galgbergspromenaden med 131 deltagande där av 15st 12or och 14st 11or.

Rätt rad: X1X 12X 2X2 X22

Skiljefrågan var: 412st tändsticksaskar och plån.

 

Rätta svar: Heifaistos, Klammerdamsgatan, 1959, Noppe, Homer Simpson, Bill Gates, 65, Postbaletten, 1918, Tyngdlyftning, Kapstaden, Lufthansa

Vinnare: 1. Bodil Andersson, 414. 2. Maja Heijel, 416. 3. Bo Wilhemsson, 429. 4. J-B Malmberg, 435.

Lottade: Thor Johansson, Erica Giannini, Magnus Rasmusson, Britt-Marie Salomonsson, Lars Hansson, Monica Benjaminsson, Elsa Gabrielsson, Gun-Marie Carlsson.

Skiljefrågan: Margith Haraldsson, 412.

Vinnare i barntävlingen: Elvira Ynner och Emil Niclasson

 

Korpen arrangerade den 12 mars-17 Galgbergspromenaden med antal startande 213 st 11 st 12or, 17 st 11or.

Rätt rad: 1,X,1,1,1,1,1,2,X,1,X,2.

Vinnare: 1. Siv Bjerregård, 436 Lottad. 2. Ole Bjerregård, 396 Lottad. 3. Martin Nilsson, 389. 4. Maria Olsson, 381. 5. Ulla Henriksson, 288.

Skiljefrågan: Simon Brekell 415 st.

Lottade: Fredrik Nicklasson, Birgitta Rosén, Bengt Herrstedt, Lennart Lönn, Mats Johansson, Inger Jönsson, Lasse Göransson, Lars Tjörnebrant, Ulla- Britt Bengtsson, Sol-Britt Karlsson.

Vinnare i barntävlingen: Lotta Svahn, Gabriel Andersson, Viktor Horner.

 

Korpen arrangerade den 19 mars-17 Galgbergspromenaden med 225 deltagande där av 7st 12or och 51st 11or.

Rätt rad: 212 X2X XXX 212

Skiljefrågan var: 745 cm.

Rätta svar: Mal, Albatross, Citronmeliss, Selleri, Sjumilaskogen, 1963, Sara Dawn Finer, NaCl, Wien, 42,50 kg, Slovenien, 2011.

Vinnare: 1. Per Evaldsson, 750 2. Magnus Rasmusson, 715 3. Catharina Rasmusson, 625. 4. Sylvia Blom, 527, lottad. 5. Carina Andersson, 527

Lottade vinnare: Inger Karlsson, Carina Forsman, Siv Johansson, Claes-Göran Nilsson, Lennart Lönn, Ann-Louise Nilsson, Lars Göing, Linda Järvå, Christina Andersson, Roger Johansson.

Skiljefrågan: Matilda Knutsmark, 749 cm.

Vinnare i barntävlingen: Siri Skoglund, Noa Ek, Majken Ynner.

 

Korpen arrangerade den 26 mars-17 Galgbergspromenaden med 223 deltagande där av 1st 12or och 6st 11or.

Rätt rad: XXX X2X 2X1 XXX

Skiljefrågan var: 247 gram.

Rätta svar: 7-22, Man måste få lira, Falkenberg, Selleri, Major, Adele, Ett symboliskt barn (prins), Storbritanien, Tallin, Den är flerårig, John Wayne, Alfred Lif, Slaguggla.

Vinnare: 1. Annika Heijel, 12r, 353. 2. Barbro Bengtsson, 11r, 286. 3. Ulla Henriksson, 11r, 188. 4. Ingvar Bengtsson, 11r, 310. 5. Mikael Henriksson, 11r, 144.

Lottade vinnare: Joel Johansson, Rebecka Andreasson, Mona Klingberg, Annika Johansson, Ann-Britt Nofors, Alf Pettersson, Inger Johansson, Lisbeth Andreasson, Eva Andersson, Per Evaldsson.

Skiljefrågan: Simon Andreasson, 247 gram.

Vinnare i barntävlingen: Melvin Gustafsson, Hilda Andersson, Elvira Ynner.

 

Korpen arrangerade den 2 april-17 Galgbergspromenaden med 202 deltagande där av 38st 12or 59 st 11or.

Rätt rad: X1X 122 XX1 22X.

Skiljefrågan: 370 st.

Rätta svar: Josephine, Ö, Ett kombinerat ultraljud och blodprov, Saffran, Makroner, Omega, Bryssel, Smaragd, 1981, Vid Sannarpshallen, New York, Leonard Cohen.

Vinnare: 1. Bo Wilhelmsson, 369. 2. Wiveca Haraldsson, 373. 3. Mona Olsson, 339. 4. Britt-Marie Salomonsson, 297. 5. Kim Haraldsson, 458.

Skiljefrågan: Bo Wilhelmsson, 369 st.

Lottade vinnare: Ewa Palmgren, Lasse Widell, Wally Andersson, Lars Lindblad, Marit Widell, Inger Johansson, Sven Salomonsson, Helen Svensson, Ralf Olsson, Siv Salomonsson.

Vinnare i barntävling: Ludwig Lamell, Noa Ek, Felix Axelsson.

 

Korpen arrangerade den 9 april-17 Galgbergspromenaden med 193 deltagande där av 3st 12or 26 st 11or. 

Rätt rad: X1X 212 XX2 111. Skiljefrågan: 316 pärlor.

Rätta svar: Efraim, 88 st tangenter, Ögonbryn, Krokodil, Storm, Namnet, Ingvar Kamprad-Elmtaryd-Agunnaryd, Camilla Läckberg, Sauber formel 1 team, Köksutrustning, Kemiska symbolen för järn, Elefanten.

Vinnare: 1. Maria Olsson, 339. 2. H-E Hansson, 283. 3. Per Olsson, 522. 4. AnnBritt Bertilsson, 303. 5. Ole bjerregård, 296.

Skiljefrågan: Lisbeth Lundqvist.

Lottade vinnare: Lars Olof Hemberg, Thomas Johansson, Britt Svensson, J Wilhelmsson, Annica Johansson, Birthe Andersson, Wiveca Haraldsson, Birgitta Hansson, H Bolmer, Jennifer Zander.

Vinnare barntävlning: Agnes Persson, Embla Henriksson, Gabriel Andersson.

 

 

 

Postadress:
Korpförening Halmstad - Korpen
Västervallvägen 4
30250 Halmstad

Kontakt:
Tel: 0707634143, 0705129236
E-post: [saknas] Information

Se all info